WordPress Kategorilere Yazı Ekleme İle İlgili Her Şey

Wordpress bugün birçok site sahibinin kullanmış olduğu bir içerik yönetim sistemidir. WordPress yardımıyla site kurmak ise oldukça kolaydır, bunu bilen kullanıcılar sitelerinin altyapısını WordPress veri tabanı üzerinden hazırlar.

Hemen herkes bu altyapıyı kullanarak kendine ücretsiz bir site kurabilir. Oldukça revaçta olan WordPress ile kullanıcıların sahip olduğu çok sayıda özellikte bulunmaktadır. WordPress üzerinde yer alan ihtiyaca yönelik temalar da bunlardan biridir.

Bu özelliklerden biri de WordPress ile kurduğunuz sitenize kategorilere yazı ekleme özelliğidir. Wordpress yazı ekleme, WordPress üzerinde kullanılan en önemli özelliklerden birisidir. Wordpress sitenizi hosting hizmeti üzerinden kurduktan sonra WordPress panelinize gelerek kategorilere yazı ekleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Panele ulaşmak için satın almış olduğunuz hosting hizmeti ile birlikte size verilen kullanıcı adı ve şifrenizi kullanmanız yeterlidir. Admin giriş panelinize ulaştıktan sonra kullanıcı adınızı ve parolanızı girmelisiniz. Sayfaya giriş yaptıktan sonra WordPress’in kullanıcılarına sunmuş olduğu çok sayıda seçenek karşınıza çıkacaktır şimdi bunlardan yazı ekleme özelliğini daha detaylı şekilde inceleyelim.

Wordpress yazı ekleme özelliği aslında Word programına hâkim olan herkesin kolaylıkla kullanabileceği bir özelliktir. Web sitenize Wordpress yazı ekleme özelliği ile aşağıdaki gibi yazı ekleyebilirsiniz.

  1. Admin panelinizde karşınıza çıkan ilk sayfada sağ tarafta yer alan menüde “Yazılar” kısmını göreceksiniz. Bu sekmeye tıkladıktan sonra “Yeni Ekle” kısmı açılır. Burada yer alan  “Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan sayfada başlığın ve metnin içeriğinin yazılacağı bir alan göreceksiniz.  Bu küçük Word sayfasına hem başlık hem de içerik girerek metninizi görüntüleyebilirsiniz.
  • Yazı başlığınız ve metninizin içeriğini hazırladıysanız sol tarafta yer alan “Kategoriler” kısmını göreceksiniz. Kategoriler kısmına tıklayarak yazınızın sitede hangi kategoride yayınlanmasını bekliyorsanız bunu belirleyebilirsiniz.
  • Alt tarafta “Yeni Kategori Ekle” seçeneği de bulunmaktadır eğer yeni bir kategori başlığı açmak istiyorsanız buna da tıklayabilirsiniz. Mevcut kategorilerin dışında yeni bir kategori başlığını buradan açabilirsiniz.
  • Web sitelerinde görsellik de çok önemlidir. Sayfanız için yazınızda kullanılacak görselleri mutlaka belirlemeniz gerekir. Sağ alt tarafta yer alan “görsel belirleme” sekmesine tıklayınız.
  • Karşınıza gelen ekranda bilgisayarınızda yer alan herhangi bir resim kütüphanesi açılır ve buradan bir resim seçmeniz istenir. İstediğiniz resmi seçebilirsiniz. Ardından “Öne Çıkarılmış Görsel Olarak Belirle” butonuna basabilir ve resminizi belirleyebilirsiniz.
  • Sırada yazdığınız yazıyı yayınlamak var, “Yayınla” sekmesine bastığınızda yazmış olduğunuz yazı istediğiniz başlıkta ve istediğiniz görselle birlikte,  belirlediğiniz kategoride anında yayınlanır.

WordPress’in kullanıcılarına sunmuş olduğu tüm eklentiler kolay kullanımlı ve özeldir. Bazı web siteleri yoğun şekilde yazı içerir. WordPress ile hazırladığınız bir bloğa sahipseniz, hemen her zaman kolayca yazı ekleyebilirsiniz.

Yazılarınızı dilediğiniz kategoride yayınlayabilir, bu kategorilerde değişiklik de yapabilirsiniz. Esasında WordPress alt yapısına sahip olan web sitelerinde sitenize gelen takipçiler için yazı eklentileri çok önemlidir. Sıkıcı ve zorlayıcı bir bloğunuz varsa yazılarınızı hedef kitleniz yazılarınızı okumadan sayfanızı terk edebilir.

Bu durumda WordPress üzerinde yer alan çeşitli eklentilerden faydalanmanız önerilir. Temanız hızınızı ve SEO optimizasyon sürecinizi desteklerken kendinize en popüler ve işe yarayan WordPress yazı eklentilerini seçebilirsiniz. Bu sayede siteniz okuyucuyu sıkmaz ve göze hoş gelir. 

Web sitesi sahipleri arasında çok sayıda popüler yazı eklentisi vardır. Bazı eklentiler ücretli iken bazıları da ücretsiz olarak sunulmaktadır. Siz de bu eklentilerden birini seçerek site trafiğinizi ve hacminizi kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Yorum yapın