WordPress SEO Nasıl Yapılır Wordpress SEO İçin İpuçları 2023

SEO optimizasyonu her site için vazgeçilmezdir eğer bir web sitesi kuruyorsanız sitenizin ilgi çekmesini sağlamak zorundasınızdır. Sağlam bir WordPress altyapısı ve etkileyici bir tema sizi arama motorlarında üst sıralara taşıyamaz, bunun için SEO nedir nasıl kullanılmalıdır iyice öğrenmeniz gerekir.

Kurulan her web sitesinin ilk amacı bolca trafik çekmektir. Siteniz arama motorlarında üst sıralarda yer alırsa siz de mutlu olursunuz. Sitenizi WordPress altyapısı ile oluşturduysanız şimdi de WordPress SEO 2023 nasıl uygulanır nasıl yapılır bir bakalım.

WordPress SEO nedir?

Her site sahibi şunu bilmelidir ki SEO optimizasyonuna uygun bir site hazırlanırsa sitenin hacmi daha da artar. Bu anlamda siteyi SEO süreci bakımından sürekli desteklemek, geliştirmek ve sitede kaliteli içerikler yayınlamak gerekir.

WordPress SEO,  SEO sürecinde size yardımcı olurken birçok otomatik eklentiden faydalanmanızı da sağlar. Wordpress altyapısını kullanan bir siteye sahipseniz bu altyapının size sunmuş olduğu ücretli ve ücretsiz birçok eklenti sayesinde SEO optimizasyonu sağlayabilirsiniz. Bu eklentiler içinde en popüler olanı WordPress SEO by Yoast ’tır ancak, ücretli ve ücretsiz olmak üzere farklı seçenekler de bulunur.

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Wordpress altyapısına sahip bir web sitesi kurmadan önce yapmanız gereken ilk şey kendinize iyi bir hosting hizmeti seçmektir. Hosting ve domain hizmetiniz ne kadar sunucu yeteneği yüksek olursa web siteniz o kadar başarılı olur. Wordpress SEO sürecini başlatmadan önce doğru seçilmiş bir hosting hizmetine ihtiyaç duyduğunuzu unutmamalısınız.

Sitenizin SEO dostu bir süreçle çalışabilmesi için her zaman WordPress altyapısında size uygun temaları seçmeniz gerekir. Wordpress size ücretli ya da ücretsiz çok sayıda tema seçeneği sunar seçeceğiniz temanın ihtiyacınıza ve site içeriğinize yönelik hazırlanmış olmasına özen gösteriniz. Bununla birlikte temanız WordPress SEO dostu olmalıdır.

Daha sonra sitenizin WordPress görünürlük ayarlarını kontrol etmeniz gerekir. Wordpress görünürlük ayarlarını pasif hale getirdiğinizde sitenizi arama motorlarına kapatarak istemediğiniz arama motorlarında indekslenmesinin önüne geçebilirsiniz. Sitenizin görünürlük ayarları önemlidir ve size SEO sürecinde yardımcı olur

İlgili seçenek WordPress admin kısmında “Okuma Ayarları” başlığı altında yer almaktadır. Arama motoru görünürlüğü kısmında yer alan yerde arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesine engel olmaya çalış seçeneğini işaretleyebilir ya da işareti buradan kaldırabilirsiniz.

Sitenizde kullanmış olduğunuz URL’lerin SEO dostu olmasına özen gösteriniz. Örneğin, yazınızın bulunduğu URL adresinde bir odak anahtar kelimenin geçmesi önerilir. Doğru belirlenmiş SEO dostu bir URL yapısı WordPress SEO noktasında size avantaj sağlayacaktır.

WordPress SEO by Yoast Kullanımı

Sitenizde SEO optimizasyonu sağlamak için kullanılabileceğiniz çok sayıda SEO eklentileri bulunur. Bunlardan en çok sevileni ve kullanılanı WordPress SEO by Yoast’tır. Bu eklentiyi hızlı ve kolay şekilde web sayfanıza ekleyerek SEO anlamında destek alabilirsiniz.

Yazılarınızda kullanmış olduğunuz görsellerde aynı özenle hazırlanmalıdır. Görsellerde yer alan alt etiketlerde bu noktada çok önemlidir. Resimlerinizi mümkün olduğunca açıklamalı şekilde eklemeye çalışmalısınız. Yazmış olduğunuz açıklamalar hem net hem de yeterli bilgiyi içerecek şekilde olmalıdır. Alt etiket düzenlerken sayfada bulunan anahtar kelimeyi de kullanmaya gayret gösteriniz. Aynı şekilde hiçbir anlama gelmeyen kelimeleri de yan yana kullanmamak gerekir.

Saymış olduğumuz bu metotların yanı sıra çok sayıda WordPress SEO metodu 2023 kullanabilirsiniz. Bu şekilde sitenizin performansı oldukça artacak ve hacmi büyüyecektir. Ciddi olarak yükseldiğinizi görebileceğiniz SEO tüyoları ile birlikte sitenizi daha da üst sıralara taşımanız mümkündür.

“WordPress SEO Nasıl Yapılır Wordpress SEO İçin İpuçları 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın