WordPress Site Hızlandırma 2023

Wordpress altyapısına sahip bir web sitesi kullanıyorsanız diğer web site seçeneklerinin içerisinde ön plana çıkabilmek için hızınızın da oldukça iyi olması gerekir. Bir web tasarımını önemli kılan iki özellikten birisi SEO, bir diğeri ise hızdır.

Maalesef web sitelerinde gezen kullanıcılar tıklamış oldukları her sitenin hızlı şekilde açılmasının bekler.  Buna karşılık alamazlarsa sabırsız davranarak web sitenizi terk edebilirler. Bu durumda site trafiğiniz düşer ve site hacminiz azalır. Peki, WordPress site hızlandırma ile nasıl daha da ön plana çıkabiliriz? Size WordPress site hızlandırma 2023 için birkaç öneri sıralayabiliriz.

 1. Öncelikle WordPress sitenizin hızıyla alakalı şikâyetiniz varsa sorunu doğru tespit etmeniz gerekir. O zaman vakit kaybetmeden WordPress site hızınızı ölçmelisiniz. Bunun için ücretsiz ve online çok sayıda araç bulunur. Bu araçları kullanarak yapacağınız ölçüm işleminden sonra site hızınızın raporunu edinebilirsiniz.
 • Çok sayıda kullanıcı şunu çok iyi bilir ki WordPress için kullanılan tema çok önemlidir. Temanızın size sunacağı çok sayıda özellik bulunur ama bunlardan en önemlisi hızdır. Birçok web sitesi sahibinin de yaşadığı hız problemi tema ile ilişkili olabilir. Bu durumda kısa bir araştırma yaparak mevcut temanızı hızlı hizmet veren temalar ile değiştirmeniz gerekir.
 • Web sitenizi hızlandırmak istiyorsanız Cache eklentisi kullanmanız da gerekir. Cache eklentisi kurmak için çok sayıda aşamalı anlatım yazısı okuyabilir ve bu eklentinin kurulumunu yaparak  yola devam edebilirsiniz
 • Wordpress altyapısında yer alan çeşitli eklenti optimizasyonları bulunur. Bunları da kullandığınız takdirde web sitenizi hızlandırabilirsiniz. Aynı şekilde aktif olarak kullanmadığınız eklentileri de silmeniz gerekir. Bu eklentileri silerseniz hızınız kısmen de olsa artacaktır. Bu, kullanılmayan ancak sayfanızda duran eklentiler için de geçerlidir. Eklenti sayısı ne kadar az olursa sitenizin hızı da o kadar artar.
 • Wordpress site hızlandırma işleminden bahsederken Lazy Load özelliğini de kullanmanız önerilir. Bu özellik aktif olursa ziyaretçiler site de gezinirken sadece ekran boyunca yer alan resimler açılır. Kişi siteyi aşağıya kaydırdığında resmin kalan kısmı da yüklenir. Bu durumda Lazy Load özelliğini kullanarak web site hızınızı daha da artırabilirsiniz.
 • Bir diğer Wordpress site hızlandırma işlemi de CDN kullanmak olarak bilinir. CDN kullanarak sitenizin hızını arttırabilirsiniz. Bunu şöyle açıklayabiliriz, siteniz için hosting hizmeti aldığınız firmanın lokasyonu neresiyse orada bulunan ziyaretçiler sitenize çok daha hızlı bağlanacaktır. Aynı zamanda çok daha uzaktan bağlanmaya çalışan bir ziyaretçinin hızı da daha düşük kalacaktır. Siz bu CDN kullanımını aktif hale getirdiğinizde sayfanıza hemen her noktadan eşit şekilde bağlanma hızı kazandırabilirsiniz..
 • Web sitelerinde yer alan çok sayıda yorum sayfanın yüklenmesini zorlaştırabilir. Bu durumda sitenin hızı düşer ve kullanıcılar çabuk sıkılır.  Çare bulmak amacıyla büyük içerikleri iki parçaya ayırmak mantıklı bir çözüm olacaktır. Bunun için sayfanızda yer alan “Ayarlar” bölümüne gidip “Tartışmalar” kısmına tıklayabilirsiniz. Buradan sayfa başına düşecek olan yorum sayısını belirlemeniz mümkündür.  Sayfanızı için en uygun sayıyı kolaylıkla girebilirsiniz.  
 • Mutlaka resimlerinizi optimize etmelisiniz. Yüksek çözünürlüğe sahip olan resimler sitenizde bir yük oluşturabilir. Bu noktada mutlaka resimlerinizi optimize ediniz ve hızınızı kaybetmeden site trafiğinizi arttırınız.

Yukarıda saymış olduğumuz çok sayıda metot ve öneri sitenizin WordPress site hızının arttırmaya yöneliktir. Siz de bunlar ve bunların dışındaki hız arttırma önerilerini dikkate alarak kullanıcılar için en önemli kriter olan hızınızı yüksek tutabilirsiniz.

“WordPress Site Hızlandırma 2023” üzerine 7 yorum

 1. WordPress Site Hızlandırma 2023 konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  Yanıtla
 2. An itibariyle 12. wordpress sayfamı kuruyorum. WPKur bu konuda bana çok yardımcı oldu. Desteğini hiç esirgemedi. Gerek destek kısmından yardımları olsun, gerek paylaştığı yazılar olsun okuyarak ve gerekli işlemleri yaparak tüm sitelerimi en üst sıralara taşımayı başardım. Pasif gelir elde etmek için bire bir.

  Yanıtla

Yorum yapın