WordPress Site Kurma: En Kolay WordPress Site Yapımı 2023

WordPress kullanmak şu an itibariyle bir site açmanın en kolay yolarından biridir. Web site kullanıcılarına çok sayıda site modeli sunan WordPress sunmuş olduğu kolaylıklar ile bilinir ve tercih edilir. Her şeyden önce WordPress ile site kurmak için hiçbir kod kullanmaya da gerek kalmıyor.

WordPress’i bu kadar ön plana çıkaran ve herkes tarafından tercih edilmesini sağlayan özelliği kodlama ve benzeri teknik bilgilere ihtiyaç duymayışıdır. Şimdi gelin kafa karıştırmadan WordPress ile site kurmanız için takip etmeniz gereken aşamaları adım adım inceleyelim.

Wordpress ile site kuracağınız zaman öncelikle karar vermeniz gereken sitenizin içeriğidir. Hangi alanda hizmet vereceksiniz? Sitenizin içeriği ne olacak? Alışveriş, blog, yemek, fotoğraf ve benzeri konular üzerine karar verdikten sonra ilk adımınız domain ve hosting almak olacaktır.

WordPress İle Site Kurmak için Hosting ve Domain Adresi Alma

Domain adı önemlidir çünkü sizi internet dünyasında temsil edecek olan ilk ifadedir. Aslında tam anlamıyla bir markadır diye de düşünebilirsiniz. Bu konuda biraz kafa yorduktan sonra yapacağınız işe, açacağınız siteye en uygun ismi bulabilirsiniz. Kafası karışık olan kişiler için bazı domain ismi bulma araçları da vardır bunlardan da yararlanabilirsiniz.

Domain adını belirledikten sonra sırada adın sorgulanması işlemi vardır. İsmi mutlaka sorgulamanız gerekir çünkü sizden başkaları da bu adı satın almış ve kullanmış olabilir. Bu noktada mutlaka domain sorgulama işlemi yapınız.

Hosting almak için ise çeşitli firmalar bulabilirsiniz, cebinize uygun indirimli fiyatlara sahip firmayı tercih ederek ve avantajlı hosting paketlerinden yararlanabilirsiniz. Hosting ve domain ücretleri çoğunlukla yıllık olarak belirlenir ve ödenir. Bu konuda firma tercihi tamamen size kalmıştır.

Hosting hizmeti sitenize yükleyeceğiniz her türlü veriyi, resim, yazı ve benzeri içeriği tutabileceğiniz bir sunucu sunar. Bunun için kaliteli hizmet veren firmaları tercih etmelisiniz. İhtiyaçlarınız ölçeğinde kullanımı kolay, ekonomik, müşteri desteği ön planda olan firmalara yönelebilirsiniz.

WordPress Kurulumu 2023 Nasıl Yapılır?

Şimdi sıra WordPress kurulumuna geldi. WordPress kurmak için satın aldığınız hosting hizmetindeki kontrol panelinize girmelisiniz, buradan çok kolay bir şekilde WordPress kurulumunu ücretsiz olarak gerçekleştirmeniz mümkündür. Burada “otomatik yükleyici” butonunu göreceksiniz bu sekmeye tıkladığınızda karşınıza WordPress ve daha birçok içerik yönetim sistemi çıkacaktır.

En başta yer alan ve en çok tercih edilen seçenek olan popüler WordPress sekmesinin altında yer alan “Seç” butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan alanda sizden bazı bilgiler girmeniz istenecektir. URL, web sitesi başlığı, yönetici şifresi, yönetici kullanıcı adı vb. başlıklar doğru şekilde doldurulmalıdır. Eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan eminseniz yükle butonuna basabilirsiniz.

Wordpress içerik yönetim sistemini sevilir kılan özelliklerden biri de tema seçenekleridir. Tema sizin sitenizin web dünyasındaki görünüşüdür aynı zamanda da işleyişidir. Tema seçerken sitenizin içeriğini, neye hizmet ettiğini dikkate almalısınız.

Haber sitesi, alışveriş sitesi, yemek bloğu, gezi bloğu vb. siteler için farklı temalar seçmeniz mümkündür. Tema seçerken karışık bir tasarım ve görünüm kullanmamanız önerilir, ihtiyacınızı görecek çok sayıda farklı tema bulunur.

Bu temaların çoğu ücretsiz ve oldukça kalitelidir. Bu aşamada WordPress tema galerisine göz atarak dilediğiniz ve ihtiyacınıza yönelik temayı seçebilirsiniz. WordPress kontrol panelinden Görünüş- Temalar-Yeni Ekle butonlarından ilerlediğinizde dilediğiniz temayı bulabilir ve “Yükle” tuşuna basabilirsiniz.

Tema seçiminiz tamamsa sitenize eklenti de yüklemeniz gerekir. WordPress kontrol panelinize gelerek “Eklentiler” kısmına tıklayınız. Ardından “Yeni Ekle” butonuna gelerek istediğiniz eklenti adını aratarak “Şimdi Yükle” tuşuna basabilirsiniz. Karşınıza gelecek olan “Eklentiyi Etkinleştir” tuşuna bastıktan sonra siteniz hazırdır. Gördüğünüz gibi atacağınız adımları doğru bir şekilde biliyorsanız En Kolay WordPress Site Yapımı 2023 seçenekleri ile kendinize site kurmak oldukça kolaydır.

Yorum yapın