WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu 2023

WordPress günümüz itibariyle bir site kurmanın en kolay yollarından birisi olarak bilinir. WordPress altyapısına sahip bir site kurarken birçok eklenti kullanmanız gerekir. Yoast SEO eklentisi de WordPress’in en sevilen en popüler seo eklentilerinden biridir.

Bir web sitesi hangi alanda yayın yaparsa yapsın temel amacı arama motorlarında en üst sıraya yükselerek trafiğini arttırmaktır. WordPress’te bulunan ücretsiz Yoast SEO eklentisi de web sitelerinin arama motorlarında en üst sıralara yükselmesini sağlar.

Yoast SEO, şu an itibariyle WordPress üzerinde en çok kullanılan eklentilerden biridir. Web sitenizi arama motorlarında optimize edebilmek üst sıralara tırmanmak istiyorsanız siz de bu ücretsiz bir WordPress eklentisi kullanmalısınız.  Peki, Yoast SEO nasıl kullanılır ve nasıl kurulur?

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress üzerinde yer alan Yoast SEO eklentisinin hem ücretsiz hem de premium çeşidi bulunur. WordPress Yoast SEO eklentisini web sitenize kurmak sanıldığından çok çok daha kolaydır. Özellikle web sitesini yeni kurmuş ve web dünyasında acemilik çekenler için oldukça kolay kullanımlı bir ara yüze sahiptir.

WordPress Yoast SEO ayarı doğru şekilde yapılırsa web sitenizi arama motorlarında en üst sıralara kadar taşır. Şimdi WordPress Yoast SEO ayarı için yapmanız gerekenlere adım adım göz atalım:

  1. Wordpress kullanıcı paneliniz üzerine gelerek “Eklentiler” simgesine tıklayınız.
  2. Buradan karşınıza çıkacak olan  “Ekle” sekmesine tıklayınız.
  3. Çıkan sayfa da “arama” kısmına “Yoast” yazarak karşınıza gelen sonuçlardan eklentiyi kolayca bulabilirsiniz.
  4. Tıkladığınızda karşınıza “Hemen Yükle” butonu gelecektir. Buraya tıklayarak eklentinin yüklenmesini bekleyiniz.
  5. Çok kısa süre içerisinde eklenti yüklenecek ve bu sefer karşınıza “Etkinleştir” butonu çıkacaktır
  6. Gelen “Etkinleştir” butonuna da tıklayıp Yoast SEO eklentinizi kurabilirsiniz. 
WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu 2023 1

WordPress Yoast SEO Eklentisi Kurduktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Yoast Seo eklentisini kurduktan sonra yapmanız gereken başka şeyler de bulunmaktadır. Öncelikle bu eklentinin tüm ayarlarını kullanabilmeniz gerekir. Yönetim paneline geçerek SEO > Genel > Özellikler sekmesine ulaşabilirsiniz. Burada “özellikler” kısmını açık hale getirmeniz gerekir.

Burada yer alan bazı özellikler premium kullanıcılar için sunulmuştur bu özellikleri eğer premium eklenti kullanmıyorsanız aktif hale getiremezsiniz. Sayfada SEO analizi, XL site haritaları, yönetim çubuğu menüsü, köşe taşı içeriği, okunabilirlik analizi gibi özellikleri de aktif ve açık hale getirebilirsiniz

Wordpress Yoast Seo Nasıl Kullanılır?

Yukarıda anlatıldığı gibi eklentiyi çok kolay şekilde sitenizde aktif hale getirmeniz mümkündür ardından admin paneli üzerinde yer alan SEO sekmesinden istediğiniz her zaman yönetim paneline ulaşabilirsiniz. Bu eklenti üzerinde bulunan bazı özellikler vardır.

SEO analizi, köşe taşı içeriği, metin bağlantısı sayacı, fikir ve bağlantı önerileri, yönetim çubuğu menüsü, okunabilirlik analizi, güvenlik, XML site haritaları buz özelliklerden bir kaçı olarak bilinir. Bu özellikleri açık hale getirirseniz Yoast Seo eklentisinden fazlasıyla yararlanabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere eklentiyi web sitenize kurmak oldukça kolaydır. Hangi alanda site oluşturduysanız oluşturun arama motorlarında en üst sıralarda yer alarak tıklanma oranlarınızı artırmak en doğal hakkınızdır ve isteğinizdir. Bunun için WordPress’in kullanıcılarına sunmuş olduğu en özel ve nitelikli eklentilerden biri olan Yoast SEO’yu aktif etmeyi unutmayınız.

Yoast SEO, sunmuş olduğu özellikler ile birlikte WordPress üzerinde bugün itibariyle 5 milyondan fazla kuruluma sahiptir. Ücretsiz bir WordPress eklentisi olması da Yoast SEO bu kadar özel kılar. Siz de SEO sürecinizde bu eklentiden yararlanabilir ve hizmet alabilirsiniz.

“WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu 2023” üzerine 2 yorum

Yorum yapın